تجهیزات اتوماسیون صنعتی

تجهیزات اتوماسیون صنعتی اتوماسیون صنعتی (IA) یک سیستم عامل یکپارچه ، انعطاف پذیر و کم هزینه سیستم است که از تجهیزات و عناصر مختلفی تشکیل شده است که عملکردهای متنوعی مانند سنجش ، کنترل ، نظارت و نظارت مربوط به فرآیندهای صنعتی را انجام می دهد. شکل زیر ساختار اتوماسیون صنعتی را نشان می دهد که عناصر مختلف عملکردی IA را توصیف می کند.
عناصر سنجش و تحریک
سنسور یا عناصر سنجش از قبیل جریان، فشار، دما، و غیره را به صورت الکتریکی و یا پنوماتیک تبدیل متغیرهای فرایند فیزیکی. سنسورهای مختلفی شامل ترموکوپل ها ، آشکارسازهای دمای مقاومت (RTDs) ، سنجهای کرنش هستندو غیره از سیگنال های این سنسورها برای تولید ، تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری به منظور تولید خروجی کنترل استفاده می شود. با مقایسه متغیر فرآیند سنجش جریان با مقادیر تنظیم شده ، تکنیک های مختلف کنترل برای تولید خروجی مورد نیاز به کار می روند. سرانجام ، کنترل کننده ها خروجی های محاسبه شده را تولید می کنند و به عنوان ورودی سیگنال های برقی یا پنوماتیک به عناصر محرک اعمال می شوند. محرکها سیگنالهای برقی یا پنوماتیک را به متغیرهای فرآیند فیزیکی تبدیل می کنند. برخی از محرک ها شامل شیرهای کنترل ، رله ها ، موتورها و غیره هستند. دسته ویژه این ابزارها ، سازهای هوشمند هستند که سیستمهای یکپارچه ای برای سنجش یا تحریک عناصر با قابلیت برقراری ارتباط با اتوبوس های میدانی هستند. این دستگاه های هوشمند از یک مدار تهویه سیگنال در داخل تشکیل شده اند و اتصال مستقیم به پیوند ارتباطی در سیستم اتوبوس صنعتی را تسهیل می کنند .

شرکت تابان صنعت

عناصر سیستم کنترل این کنترلرهای الکترونیکی مبتنی بر ریزپردازنده یا کامپیوترهای ساده صنعتی هستند که سیگنال های حسگرهای مختلف و همچنین سیگنال های فرمان از سیستم های نظارتی یا اپراتورهای انسانی را می پذیرند . این کنترلرها می توانند سیستمهای کنترل مداوم باشند یا کنترل متوالی / منطق به ساختار ماهیت کنترل بستگی دارد. کنترلر مقادیر سنجش و مقادیر نظارتی را پردازش می کند و به ساختار کنترل بستگی دارد ، خروجی کنترل را به دستگاه های مختلف تحریک کننده تولید می کند. یک نوع کنترل کنترلی مدرن که در سیستم های اتوماسیون مورد استفاده قرار می گیرد ، کنترل کننده Logic Controller (PLC) است. PLC ها با نرم افزار اختصاصی ارائه شده اند به گونه ای که قادر به برنامه ریزی برای انجام عملیات کنترل مربوطه هستند. PLC ها دارای پردازنده های ناهموار ، دیجیتال I / O ، آنالوگ I / O و ماژول های ارتباطی هستند به گونه ای که می توانند در شرایط محیطی صنعت برای کنترل پارامترهای مختلف فرایند کار کنند. رابط کاربری انسانی یا رابط اپراتور یک رابط گرافیکی برای اپراتورها است که اطلاعات فرایند از قبیل وضعیت متغیر فرآیند ، نتایج گزارش ورود به پایگاه داده ، تولید سیگنال های زنگ دار و غیره را نمایش می دهد. SCADA یکی از رابط های گرافیکی کاربر است که از راه دور عملیات صنعتی را کنترل می کند. . همچنین ، سیستم های کنترل توزیع شده (DCS) HMI مخصوص خود را برای نمایش گرافیکی پارامترهای مختلف صنعتی ارائه می دهند.
عناصر کنترل نظارت
کنترل نظارت کنترل سطح بالاتری را بر روی کنترلرهای اتوماتیک انجام می دهد که کنترل بیشتر سیستم های زیر سیستم را نیز انجام می دهد. عناصر اصلی این سطح رایانه های شخصی ایستگاه فرایند و رابط های ماشین آلات انسانی هستند. این رایانه های شخصی ایستگاه فرایند وظیفه هایی مانند محاسبه های نقطه تنظیم ، نظارت بر عملکرد ، تشخیص ، راه اندازی ، خاموش کردن و سایر موارد اضطراری را بر عهده دارند. رابط کاربری انسانی یا رابط اپراتور یک رابط گرافیکی برای اپراتورها است که اطلاعات فرایند از قبیل وضعیت متغیر فرآیند ، نتایج گزارش ورود به پایگاه داده ، تولید سیگنال های زنگ دار و غیره را نمایش می دهد. SCADA یکی از رابط های گرافیکی کاربر است که از راه دور عملیات صنعتی را کنترل می کند. . همچنین ، سیستم های کنترل توزیع شده (DCS) HMI مخصوص خود را برای نمایش گرافیکی پارامترهای مختلف صنعتی ارائه می دهند.


شرکت تابان صنعت

مزایای اتوماسیون صنعتی از این قبیل اند:

* تکرارپذیری فعالیتها و فرایندها         * افزایش کیفیت محصولات تولیدی     * افزایش بهره وری واحدهای صنعتی
* کنترل کیفیت دقیقتر و سریعتر         * کاهش پسماندهای تولید (ضایعات)   * برهمکنش بهتر با سیستمهای بازرگان
* افزایش سرعت تولید (کمیت تولید)  * کاهش نیروی کار یا هزینه تولید        * وظایف دستی معمول را کاهش می دهد
* بالا بردن ضریب ایمنی برای نیروی انسانی و کاستن از فشارهای روحی و جسمی