برق صنعتی

در تعریف برق صنعتی اینکه انرژی الکتریکی در یک کارگاه یا کارخانه صنعتی به چه صورت استفاده می شود میتواند شامل آن باشد. مواردی هم در نظر گرفته شده است که مثلا تکنیکها و روش هایی که برای کنترل و استفاده از برق در صنعت استفاده می شود،درساختمان های مسکونی، تجاری، بیمارستانهاو…هم کاربرد دارد. مواردی هم در نظر گرفته شده است که مثلا تکنیکها و روش هایی که برای کنترل و استفاده از برق در صنعت استفاده می شود،درساختمان های مسکونی، تجاری، بیمارستانهاو…هم کاربرد دارد. شاید با خودتان بگویید که برق صنعتی یعنی شبکه سه فاز و قدرت و تجهیزات قدرت،مثل موتورهای سه فاز،ژنراتورها یا ترانسهای قدرت. با روشن کردن یک موتور تک فاز،از نوع ۲خازنه به کمک دو خط فازو نول،ویک کلید صفر و یک در یک بالابر مصالح ساختمانی می توان گف که جزء مباحث برق صنعتی می باشد. یکی دیگر از مباحث برق صنعتی روشن کردن تیرک های روشنایی در یک جاده برون شهری به کمک یک یا چند کنتاکتور است.

شرکت تابان صنعت

برقکار صنعتی

برقکار صنعتی ماهر فردی است که در برق صنعتی درجه یک و دو مهارت کافی بدست آورده و یک سری از دوره های آموزشی را نیز پشت سر گذاشته بنابراین از عهده کار با تجهیزات و وسایلی مانند ترانسفورماتورهای سه فاز ، شناخت انواع سیستم های کنترل، شناخت و بررسی موتورهای مخصوص، مدارهای کنترل روشنایی و حرارت، توانایی کار با PLC و ... بر می آید. برقکار صنعتی متخصص سیم‌کشی الکتریکی ساختمان‌ها، ماشین‌های ایستگاهی و تجهیزات مرتبط به آن‌ها است. معمولا، برقکار عمومی با سیم‌کشی الکتریکی ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری سروکار دارند در حالی که برقکار صنعتی درگیر سیستم کارخانه ها است. 


شرکت تابان صنعت

برق صنعتی شامل موارد زیر می باشد:

ـ وقتی کلید الکتریکی از نوع سه فاز را به کمک یک کلید صفرو یک گردان روشن و خاموش می کنیم.
_ وقتی یک موتور تک فاز را به کمک کلیدگردان خاموش و روشن میکنیم.
ـ وقتی یک پمپ آب کشاورزی ویا یک پمپ شناور سه فاز را به کمک کلیدی به نام ستاره مثلث روشن و راه اندازی میکنیم.
_ وقتی یک کمپرسور را به کمک یک کنتاکتور روشن و خاموش میکنیم.
_وقتی به کمک یک رله هوشمند یک موتور را کنترل میکنیم.
_زمانی که موتور یک نوار نقاله را روشن میکنیم.
_زمانی که برق سه فاز ورودی یک کارگاه را به کمک چند کلید اتوماتیک بین تجهیزات مختلف کارگاه تقسیم میکنیم.
_زمانی که توان راکتیو یک کارگاه را به کمک چند عدد خازن کنترل و کاهش می دهیم.
_زمانی که مقدار جریان هر یک از فازهای یک کارگاه یا یک ساختمان مسکونی،تجاری را به کمک آمپرمتر دیجیتالی تابلویی برروی درب یک تابلو برق نمایش می دهیم.
_زمانی که روشنایی یک کارگاه رابه کمک یک کنتاکتور و دو شستی استارت و استاپ،خاموش و روشن میکنیم.
_وقتی که یک موتور سه فاز مربوط به راه اندازی نوار نقاله را به کمک دستگاهی بانام سافت استارت خیلی نرم و آرام راه اندازی میکنیم تا کمترین لرزشی در هنگام راه اندازی برروی نوار نقاله داشته باشیم.
_زمانی که میخواهیم دور یک موتور سه فاز رابه کمک دستگاهی بانام درایو الکتریکی کنترل کنیم.
و صدها مورد دیگر که در این مطلب مجال گفتن تمامی آنها وجود ندارد و تمامی این موارد یعنی همان حوزه برق صنعتی.


بازار کار برق صنعتی شامل چه مواردی می شود؟

همانطور که از نام برق صنعتی می توان حدس زد، این دانش و مهارت بیشتر در صنعت کاربرد دارد و علت این امر آن است که در کلاس های این دوره ها، شما چیزهایی را می آموزید که برای صنعت برنامه و طرح ریزی شده اند. برای مثال افراد شرکت کننده در این دوره های آموزشی، کار با وسایل و تجهیزاتی را می آموزند که در کارخانه ها، کارگاه ها و به طور کلی در سطوح صنعتی و تجاری کاربرد دارند. افراد فعال در این حرفه می توانند در یکی از مراکز زیر مشغول به کار شوند: